Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Луѓето кои имале денга треска најверојатно развиле одреден имунитет на COVID-19, наведува во проф. Мигел Николилас од Универзитетот Дјук во САД.

Американскиот научник во неговата анализа за избивањето на коронавирусот во Бразил открил дека во регионите каде што во последните години е регистрирана голема појава на денга треска, ширењето на коронавирусот е побавно.

„Ова неверојатно откритие дава интересна можност за имунолошка вкрстена реакција помеѓу серотиповите на флеговирус на денга и SARS-CoV-2“, рече Николилас.

Според него, доколку се потврди оваа хипотеза, луѓето ќе можат да добијат одреден имунитет на COVID-19 по вакцинацијата против денга.

Во студијата што уште не е објавена, се проучува географската распределеност на случаите на коронавирус. Во Бразил се покажало дека местата со најниска стапка на зараза со вирусот и најбавна стапка на зараза се истите места каде претходно имало интензивно избивање на случаи на денга треска годинава и минатата година.

URL

Николилас вели дека резултатите се исклучително интересни бидејќи претходни студии покажале дека луѓето со антитела на денга треска во крвта може да се покажат позитивни на антитела на COVID-19 иако никогаш не биле заразени со коронавирусот.

Тоа покажува дека има имунолошка реакција меѓу двата вируса која никој не можеше да ја очекува бидејќи вирусите се од две сосема различни семејства.

„За нас, научниците, ова е шокантно“, вели Николилас. „Во науката се случува да целите кон една работа и да ја погодите метата на која воопшто не сте се надевале.“

Доказ за тоа е уште едно неодамнешно откритие  - руски научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанција што потенцијално може да се користи за лекување на канцер.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Наука

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Read more

3D патување низ Сончевиот Систем

Read more

Откриена нова жлезда во човечкото тело

Read more

Сонда на НАСА успешно се спушти на астероидот Бену

Read more

Гик

  • play_arrow

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Читај повеќе

Што му ја „цица“ батеријата на iPhone 12?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмоќниот чипсет досега е главниот адут на новата Huawei серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да постигнете убави голови од слободен удар на „FIFA 21“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPad Air

Читај повеќе

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

3D патување низ Сончевиот Систем

Читај повеќе