Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

МИА/КАЈГАНА
/ 22.09.2020 / 13:50

Руски научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанција што потенцијално може да се користи за лекување на рак на невробластом.

Откритието е направено во соработка со американски колеги.

Резултатите од истражувањето на научниците од Одделот за хемија и фармакологија на Севернокавкаскиот федерален универзитет (НКФУ) се објавени во списанието Organic and Biomolecular Chemistry.

„Истражувачите ја опишаа синтезата на материјата која ќе му помогне на човештвото во борбата против невробластомот, еден од најопасните типови на канцер. Хемичарите на почетокот трагаа по соединение кое ќе им даде резултати во борбата против COVID-19, но се покажа дека антималигната активност на овие супстанци е многу поголема“, се наведува во соопштението на НЦФУ.

Методата користена во ова истражување се нарекува „реакцијата на Аксен“ и е откриена во 2010 година.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Наука

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Read more

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Read more

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Read more

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Read more

Гик

Во Сингапур родено бебе со антитела на COVID-19

Читај повеќе

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе