Нè очекува спектакл на небото кој нема да се повтори уште 14 години

На вљубениците во астрономијата им претстои вистински спектакл на небото за неколку дена - две Супермесечини кои ќе кулминираат со ретка Сина Месечина.

Првата супермесечина ќе се појави на 1 август, а втората на 30 август. Бидејќи е втора полна месечина во истиот месец, овој небесен спектакл е познат како Сина Месечина.

Пензионираниот астрофизичар на НАСА, Фред Еспенак, со прекар Mr Eclipse, изјави за SkyNews дека топлите летни ноќи се идеални за набљудување на полна Месечина.

„Луѓето кои користат двогледи или телескопи може дури и да можат да видат карактеристики како што се лунарната мариа – темни рамнини формирани од древните вулкански текови на лава – и зраците што произлегуваат од лунарните кратери“, додаде тој.

Ако небото е ведро, без премногу облаци, ќе можете да ја видите супермесечината само со вашите очи, без двоглед.

Последен пат две полни супермесечини се случија во ист месец во 2018 година - и тоа нема да се повтори до 2037 година, според италијанскиот астроном Џанлука Маси.

НАСА вели дека во вторник Меркур и Марс ќе се појават на небото за време на Супермесечината.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе