Месечина

Следната кинеска мисија на Месечината има за цел да го направи она што ниту една друга земја не го направила

Кинеската лунарна мисија за извлекување на првите примероци некогаш собрани од далечната страна на Месечината е планирана за следната година, велат властите, додека Пекинг го засилува својот амбициозен план за испраќање астронаути на Месеч
Read more

Водата на Месечината е создадена од мистериозна сила која доаѓа од Земјата

Веќе знаеме дека има мраз на Месечината, но сè уште не ни е сосема јасно од каде потекнува.
Read more

Нè очекува спектакл на небото кој нема да се повтори уште 14 години

На вљубениците во астрономијата им претстои вистински спектакл на небото за неколку дена - две Супермесечини кои ќе кулминираат со ретка Сина Месечина.
Read more

Парчиња вселенски отпад прават нови кратери на Месечината

Одредувањето на точната локација каде вселенскиот отпад ќе падне на Месечината претставува вистински подвиг.
Read more
filter

На денешен ден била снимена првата фотографија од Месечината

На денешен ден, 2 јануари, во 1839 година, човештвото ја посведочило првата фотографија од Месечината.
Read more

Откриени траги од вулканска активност на Месечината

Кинески научници пронајдоа траги од вулканска активност од примероци земени од Месечината, објави Nature Astronomy.
Read more

Зошто Месечината понекогаш може да се види во текот на денот?

По Сонцето, Месечината е убедливо најсветлиот небесен објект што можеме да го видиме.
Read more
play_arrow

НАСА објави видео со нова теорија како настанала Месечината

Суперкомпјутерската симулација сугерира дека се Месечината се формирала доста брзо откако поголемо тело удрило во Земјата.
Read more

Кинески научници открија нов месечев минерал

Кинески истражувачи открија нов месечев минерал, со испитување на примероците земени од Месечината во мисијата Chang'e 5 (嫦娥五号), соопштија денеска Кинеската национална вселенска агенција и Кинеската управа за атомска енергија.
Read more

Јапонија со помош на САД сака да испрати астронаут на Месечината

Откако американскиот претседател Џо Бајден ја посети Јапонија, беше најавено дека земјата заедно со САД ќе го испрати првиот јапонски астронаут на Месечината.
Read more

Месечевата прашина сепак оди на аукција и покрај противењето на НАСА

Оние кои отсекогаш сакале да поседуваат сувенир од вселената, сега конечно имаат шанса за тоа.
Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Ракета Falcon 9, која во 2015 година беше лансирана од SpaceX, ќе удри во Месечината и ќе експлодира.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more