КОНМЕБОЛ КОПА АМЕРИКА САД 2024

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Макфакс/Кајгана
/ 12.06.2024 / 15:44

Играчот за врска на репрезентацијата на Боливија, 16-годишниот Моисес Паниагуа, од бизарна причина нема да игра на Копа Америка. Тинејџерот нема дозвола од еден од неговите родители да патува.

Паниагва, кој игра за локалниот клуб Олвејс Реди, не дебил виза за влез во САД бидејќи немал дозвола од двајцата родители да патува.

Веста ја потврди Фудбалскиот федерација на Боливија преку соопштение, без да прецизира кој од родителите не ја потпишал потребната согласност.

Младиот играч од средниот ред испиша историја во февруари во Копа Либертадорес, кога стана вториот најмлад стрелец во ова натпреварување со само 16 години и 188 дена. Тој постигна гол во победата на неговиот тим против Спортинг Кристал од Перу.

Боливија ќе се натпреварува на Копа Америка во групата Ц, во која се и домаќинот САД, Парагвај и Панама.

Паниагуа досега играше само за репрезентацијата на Боливија до 17 години и сѐ уште нема дебитирано за сениорската репрезентација.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе