НБА 2022/2023

Незапирливиот Дончиќ одигра натпревар за историја против Детроит

Кошаркарите на Далас Маверикс ноќеска го победија Детроит Пистонс со 111:105, а нова блескава партија пружи Лука Дончиќ, кој одигра натпревар за историја.

Од самиот почеток се играше рамноправно, а откако Далас водеше во првата четвртина, во втората дојде до пресврт, па Пистонс на пауза заминаа со водство од 57:53.

Сепак, второто полувреме целосно им припадна на домашните, кои најпрвин ја намалија негативата, а потоа во последниот дел, на крилјата на Дончиќ, го свртија резултатот и остварија важна победа.

Дончиќ на паркетот мина 36 минути и за тоа време речиси и да немаше промашување. На крајот застана на 53 поени, а придодаде и 8 скока и 5 асистенции.

Словенецот сега има 5 одиграни натпревари со 50 или повеќе поени во своите први 5 сезони во НБА. Во последните 50 години тоа го направија само Мајкл Џордан и Леброн Џејмс.

Од друга страна, одлична партија одигра и хрватскиот кошаркар Бојан Богдановиќ, кој постигна 29 поени, поддржан од Беј, кој постигна 18.

Далас е седми во Западната конференција со 27 победи и 25 порази, додека Детроит е последен на Истокот со скор 13-39.

Резултати:

Филаделфија 76ерс - Орландо Меџик 109:119
Бруклин Нетс - Лос Анџелес Лејкерс 121:104
Минесота Тимбервулвс - Сакраменто Кингс 111:118 прод.

Една од најуспешните порно ѕвезди незадоволна од заработката: Не е во ред

Како машината за перење и облеката секогаш да ви мирисаат совршено?

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер