Ни срам, ни перде - како се крадат текстови во македонското новинарство?

Во држава каде довербата во судството е 4% (и тоа е многу) никому не е гајле кога неовластено се препишуваат (читај CTRL-C + CTL-V) текстови, сѐ додека текстот не е твој.

Оди тужи, маткај се со години по судови сѐ додека некој не го скрие предметот во фиока.

Станува збор за нашиот текст „Македонец е најдобриот фудбалер во Шведска за 2022 година“.

Обично, странициве што крадат немаат импресум, арно ама, оваа има - и тоа сите до еден набројани.

И што е најинтересно, најдолу дури и ставиле забрана за неовластено преВземање (не знаат ни како правилно се пишува преземање!) на нивните текстови. Е сега, ако некој сака да им го преВземе токму овој крадениот текст, дали ќе му дозволат? Хмммм... прашање чиј одговор многу нѐ интересира.

Другава нема импресум, стандардно за страница која објавува текстови на ваков начин.

И кај двете не стои автор на текстот. Па нормално, како може да стои автор кога авторот не работи кај нив.

Btw, се кладиме дека двете во никоја друга прилика немаат пишано Хелсинбориј (последниот збор во крадениот текст) затоа што во државава сите го пишуваат Хелсинборг, како што се пишува на латиница, додека ние на сајтчево наше го пишуваме како што се изговара на шведски. Ама кога крадеш барем и ќе научиш нешто...

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

#мкфејл

Епизода на Jackass се снимала во Скопје?

Read more

Изгубени во преводот

Read more

Стевчо собра повеќе потписи од гласови – поразот главна тема на социјалните мрежи

Read more

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе