Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Компанијата Nio Mobile Technologies Co Ltd денеска официјално е регистрирана со капитал од 100 милиони долари, а претставник е коосновачот и претседател на компанијата Нио Чин Лихон.

Според документите за регистрација, компанијата ќе развива и продава електронски производи, мобилни, носливи и комуникациски уреди. Исто така, ќе развива софтвер и хардвер за вештачка интелигенција и е во сопственост на Nio Nextev Limited.

Нио е сопственик на други компании, но ова е прва што ја вклучува мобилната технологија во своето име, како и нејзиниот опис. Регистрацијата на компанијата покажува дека Нио е сериозен за влез на пазарот на мобилни телефони. Првиот модел ќе биде претставен следната година, а ќе ги следи стандардите поставени од Apple.

Nio произведува „паметни електрични возила од следната генерација“ кои се многу поврзани и ја користат сета најнова технологија, но сопствениците кои користат мобилни телефони на Apple имаат проблеми поради фактот што Apple, на пример, не дозволува целосен пристап до технологијата mmW што Nio ја користи во своите возила.

Во разговор со клиентите, Нио рече дека оние кои користат мобилни телефони со Android не мора да ги менуваат уредите до следната година, а ова е навестување дека мобилниот телефон на Nio ќе биде готов набргу потоа. Шпекулациите велат дека ќе биде многу убав и дека клиентите ќе можат да ги одберат боите во кои се обоени нивните автомобили. Мобилниот телефон ќе биде малку поевтин од iPhone.

Аналитичарите очекуваат мобилниот телефон на Nio да донесе мала револуција во светот на мобилните уреди.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Мобилни

Дали гејмерскиот Black Shark 5 Pro ќе го помине тестот на издржливост?

Read more

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Read more

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе