Нов остров се појави во Тихиот Океан

Подводниот вулкан познат како Home Reef на островите Тонга се разбуди по 16 години длабок сон и на 10 септември 2022 година лава и парчиња карпи почнаа да „истекуваат“ во океанот на 25 километри југозападно од островот Лата.

Отпадоците почнаа да се собираат на едно место, а за само неколку дена се создаде сосема нов остров со големина од 4.000 метри квадратни и висина од 10 метри. На 20 септември, претставници на геолошкиот институт на Тонга (TGS) објавија дека островот пораснал шестпати, проширувајќи се на 24.000 квадратни метри. Експертите се сомневаат дека ќе продолжи да расте.

URL
Огнен прстен

Како феникс што се издигнува од пепелта, овој остров веројатно ќе потоне назад во Огнениот прстен на Тихиот Океан долго пред некој морнар да се понадева дека ќе стапне на неговиот карпест брег.

Пацифичкиот огнен прстен, познат и како Тихоокеански огнен прстен, е низа на вулкани кои го опкружуваат Тихиот Океан. Таму се наоѓаат 40% од сите активни вулкани, кои, покрај тоа, како стратовулкани или сиви вулкани имаат огромна експлозивна моќ.

Кога Home Reef последен пат „роди“ нов остров во 2006 година, беше потребна една година за океанските бранови да ја еродираат неговата издигната површина. А овој пат се работи за уште понизок новоформиран остров, пишува Science Alert.

Од 1852 година наваму, плодниот Home Reef „родил“ острови во пет наврати, од кои некои достигнале висина помеѓу 50 и 70 метри. Во 1984 година, една дури имаше своја мала лагуна. Морската планина одговорна за овие краткотрајни структури се наоѓа во регионот на Тихиот Океан познат како зона на субдукција Тонга-Кермадек, која е домаќин на некои од најбрзо конвергираните тектонски плочи во светот.

URL
Сателитски снимки од формирањето на островот

Во таа област, Пацифичката плоча брзо се лизга под две други плочи (Кермадек и Тонга) со брзина од околу 24 сантиметри годишно, формирајќи го вториот најдлабок ров во светот и исклучително активен вулкански лак. Овој дел од гребенот на морското дно, кој се протега од Тонга до Нов Зеланд, има најголема густина на подводни вулкани во светот.

Сателитските снимки од неодамнешната ерупција на Home Reef го покажуваат формирањето на најновиот остров. Сликата беше објавена од НАСА користејќи податоци од Геолошкиот институт на САД (USGS) на 14 септември. На него се гледа долга трага од чад, но и забележлива промена на бојата на околниот океан.

НАСА вели дека океанот најверојатно станал заматен поради прегреаната кисела морска вода што се меша со делови од вулкански карпи и остатоци.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Вести

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more
 

Гик

  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе