Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

3D печатени органи. Рачен ултразвук. Наноботови што ползат низ вашите крвни садови и ги уништуваат наслагите. Ова е не така далечна иднина во медицината.

Веќе знаете приближно како се случува срцев удар: наслагите се акумулираат на ѕидовите на артериите и стануваат опструкција, стеснувајќи ги патиштата и го попречуваат протокот на крв. Со текот на времето, артериите се стеснуваат толку многу што срцето не може да добие доволно крв. Снабдувањето со кислород е прекинато и тоа доведува до срцев или мозочен удар.

Постојат неколку начини за лекување на срцев удар, со чистење или вградување стент или бајпас. Сепак, овие методи вклучуваат високи трошоци: катетеризација, операција на отворено срце, рехабилитација, компромитиран циркулаторен систем. Но, доаѓаат нови технологии - како наноботови за отстранување на наслаги - кои ќе ни помогнат да живееме подолг и поздрав живот.

Еве неколку пронајдоци во развој што можеби ќе ги користиме во блиска иднина:

Регенерација на органи или ткива

Професор од Харвард работи на техника која ќе му овозможи на АЦЛ (лигаментот во коленото) да се излечи сам, наместо да биде заменет со тетива донирана од друго лице или животно, или земена од друг дел од вашето тело.

Оваа техника вклучува вметнување сунѓер во облик на песочен часовник исполнет со крвта на пациентот и факторите на раст и реактивирани матични клетки за да дејствуваат како мост помеѓу двата искинати дела. Делови од мостот растат и повторно се прикачуваат, така што не мора да поминувате низ инвазивна операција користејќи други меки ткива.

Импликациите овде одат подалеку од подобрувањето на спортските перформанси; постапката исто така може да помогне да се намали инциденцата за подоцнежен артритис.

Вештачки органи

Можеби се приближуваме до она што се смета за златен стандард на напредокот на долговечноста: генетски регенерирано или вештачко срце. Истражувачите од Клиниката во Кливленд веруваат дека доколку би имале неограничени финансиски средства, би можеле да израснат човечко срце за помалку од три години и да го стават во некоја личност.

Ова веќе се случува со 3D печатените органи - кои произведуваат механизми и материјали што можат да функционираат како ткиво (дури и ткиво слично на белите дробови). Една австралиска компанија неодамна разви роботски уред кој печати клетки од човечка кожа, што може да се користи за поправка на оштетувањата на кожата предизвикани од рани или изгореници.

Манипулација со протеини

Што ако некој орган би можел да се конструира или некој дел од телото би можел повторно да порасне или да замислите дека можете да манипулирате со начинот на кој функционира вашето тело? Во Јужна Кореја, на пример, истражувачите тестираат лекови против стареење кои ја менуваат активноста на протеините во клетките на кружните црви; тие работат така што му кажуваат на телото да го претвори шеќерот во енергија кога клеточната енергија е мала. Со оваа технологија, тие го продолжија животниот век на среќните црви.

Алатки за поправка

Ако размислувате за тоа како технолошкиот напредок може да придонесе за долговечност, размислете колку далеку сме стигнале во областа на срцевите залистоци, кои се истрошија со текот на времето. Околу 10% од луѓето на возраст од 85 до 95 години (и повеќе кај постарите лица) мора да ги поправат или заменат залистоците, додека 25% од луѓето над 65 години веќе имаат некаква промена во функцијата на залистоците.

Процедурата за замена на залисток што се користеше за операција на отворено срце, која, бидејќи бараше запирање на срцето и употреба на пумпа за циркулација на крвта, носеше сериозни ризици. Шест месеци по операцијата на срцевиот залисток, 17% од пациентите имале пад на менталната функција.

Денес, минимално инвазивната хирургија може да го замени залистокот со „влегување“ во срцето преку крвен сад. Секако, сепак се работи за операција на срцето, така што е сепак сериозна, но оваа процедура овозможува многу побрзо закрепнување.

Во иднина, ако луѓето живеат 20 до 30 години подолго, ќе треба да се заменат многу повеќе залистоци, па добрата вест е дека науката за нивна замена напредува побрзо од нашето стареење.

Играчки со висока технологија

Вештачката интелигенција, виртуелната реалност, напредокот во технологијата, подобреното собирање податоци и слично, исто така, ќе го променат начинот на кој размислуваме за нашето здравје - и што можеме да направиме за тоа. Веќе имаме апликации што нѐ поврзуваат со лекари кога ни треба итна консултација. Овие апликации овозможуваат далечинска медицинска нега, што претходно беше невозможно.

Но, што ќе се случи кога технологијата од следната генерација ќе ја преземе контролата? Потемелно и посеопфатно собирање податоци може да доведе до подобар развој на лекови. Технологијата за носење не само што следи што сте правеле во минатото, туку и ја „предвидува“ иднината. Користејќи вештачка интелигенција, лекарите можат да знаат кога вентилот ќе се истроши пред да предизвика какви било проблеми. Подостапната дијагностика може да спречи проблеми што може да се појават.

Генетичар од Јеил разви рачен апарат за ултразвук. Иако ја нема високата дефиниција на машина за ултразвук од 100.000 долари, уредот од 2.000 долари може да го направи скенирањето лесно и вообичаено во велнес центрите. Таквото скенирање би можело да им помогне на лекарите да знаат кај кого да дејствуваат превентивно или кого треба да мотивираат да носи поздрави одлуки.

На продажба одложување на смрт

Ќе доживееме експлозивен раст во сите делови на технолошката индустрија. Неодамнешниот извештај на CNBC вели дека пазарот на „одложување на смртта“ се очекува да порасне на 600 милијарди долари со акцент на големите податоци, вештачката интелигенција, уредувањето на гените, инженергот на храната и лековите.

И додека почетната цена на овие откритија за „одложување на смртта“ ќе биде висока, нивната цена со текот на времето ќе се намали. Она што некогаш беше научна фантастика станува скапа реалност, а потоа лесно достапна, широко распространета практика.

Овие промени ќе го продолжат здравиот животен век на луѓето, ќе го подобрат квалитетот на животот од средната возраст па наваму и најверојатно ќе го удвојат животниот век на луѓето. Можеби никогаш нема да имаме волшебно апче што ќе нѐ одржува млади подолго, но сите овие достигнувања заедно ќе придонесат за промена на животниот век од 360 степени.

Статијата е објавена во National Geographic.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Наука

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Read more

Кинески научници создадоа нов смртоносен вирус

Read more

Како настанува нафтата? 5 факти што секој треба да ги знае

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе