Новиот филм за Мерилин Монро ги вознемири гледачите

Филмот „Blonde“ на Netflix, инспириран од животот на Мерилин Монро, содржи експлицитна сцена во која холивудската дива е брутално силувана од американскиот претседател Џон Ф. Кенеди. Тоа вознемири дел од гледачите кои сметаат дека таа сцена е мачна и непотребна.

Филмот во кој глумат Ана де Армас, Едриен Броди, Боби Канавал, Хавиер Самуел, Каспар Филипсон и Џулиен Николсон неодамна е прикажан во кино и треба да биде достапен за гледање на Netflix на 28 септември.

Иако филмот прикажува некои реални аспекти од животот на починатата актерка, поголем дел од дејството е основано на фиктивниот роман на Џојс Карол Оутс од 2000 година.

Филмот предизвика бурни реакции откако во август доби оцена NC17, што значи дека деца помлади од 17 години не можат да го гледаат филмот дури ни под родителски надзор.

Но, сега е откриено дека филмот содржи повеќе сцени кои прикажуваат сексуален напад и насилство, вклучително и застрашувачка измислена сцена во која Кенеди ја принудува актерката на орален секс пред да ја силува. Потоа, Мерилин се буди во кревет со модринки по целото тело и оди во бањата да поврати.

Според Vulture, овој момент е „крајно напнат, вознемирувачки, непријатен и искористувачки“, додека твитерџиите го нарекоа „мачен“ и „непотребен“.

„Немам ништо против биографски филмови кои се стремат кон фикција, но измислување сцени на силување за да сe додаде на приказната која треба да ја критикува сексуализацијата едноставно е погрешно“, смета корисник на Twitter.

„Жената е почината, а вие тоа го користите како изговор за половина од филмот ја прикажете гола и тоа да стане практично порнофилм“, додава друг.

Филмот, исто така, содржи и сцена во која филмскиот продуцент Дерил Ф. Занук ја силува Мерилин, како и вагинална снимка.

Сепак, режисерот Ендру Доминк вели:

„Ако на публиката не ѝ се допаѓа филмот, тоа е нејзин проблем“, порача тој.

Remote video URL
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Филм & ТВ

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Read more

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Читај повеќе

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за „Asterix and Obelix: The Middle Kingdom“ со Златан Ибрахимовиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Хиларија и Алек Болдвин го добија седмото дете

Читај повеќе

Мила Кунис: Немаме намера да израснеме разгалени детишта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар 

Читај повеќе
  • filter

Дона од Baywatch ја откри тајната како на 54 години изгледа прекрасно

Читај повеќе