Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Xiaomi вчера во Кина претстави „копија“ на iPhone 14 Pro. Притоа, мислиме на предниот дел на телефонот и „пилулата“ на врвот.

Значи, првата и главна продажна точка на овој телефон е дизајнот на предниот дел, кој се базира на iPhone 14 Pro. Пилулата која се наоѓа на горниот дел од екранот на овој телефон крие две предни камери.

Двете камери имаат сензори од 32 MP. Главниот сензор има поддршка за AF и отвор од f / 2.0, додека вториот е ултра широк сензор за групни селфи фотографии и нуди видно поле од 100 степени.

URL

Civi 2 е првиот паметен телефон од Xiaomi кој има преден LED блиц. Овој блиц всушност има четири LED диоди, а Xiaomi вели дека може да дава реални бои во различни средини.

Екранот на телефонот е 6,55 инчи, Full HD+ резолуција. Стапката на освежување на екранот е 120 Hz. Екранот поддржува Dolby Vision, HDR10+ и DCI-P3 опсег на бои.

На задната страна, телефонот има правоаголен исечок во кој се наоѓа главниот сензор за камера од 50MP f/1.8 Sony IMX766, ултра широк сензор од 20MP со видно поле од 115 степени и макро сензор од 2MP f/2.4.

URL

Под капакот на телефонот се крие батерија со капацитет од 4500mAh со поддршка за брзо полнење од 67W.

Xiaomi Civi 2 се напојува со Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 и доаѓа во три конфигурации на меморија - 8/128 GB, 8/256 GB и 12/256 GB.

Ќе биде достапен во четири бои – бела, розова, сина и црна, а почетната цена на телефонот Xiaomi Civi 2 во Кина е околу 350 евра.

Xiaomi не објави детали за интернационална достапност, но постои можност телефонот да пристигне на глобално ниво под друго име или бренд.

Тагови
реклама

Мобилни

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Read more

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Read more

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Read more

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more
 

Гик

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе