Објавено е во кој италијански град ќе се одржи следниот Евросонг

Европската радиодифузна унија (EBU) вчера потврди дека 66-тото издание на Евросонг ќе се одржи во Палата Алпитур во Торино.

На официјалната Instagram страница на Евровизија беше објавено дека натпреварот ќе се одржи од 10 до 14 мај 2022 година.

„Со задоволство го најавуваме Торино како домаќин на следното издание на Евросонг, меѓународен фестивал сакан од голема публика во секоја земја. Изборот на RAI, заедно со EBU, не беше лесен поради солидните предлози од други градови, на кои им благодарам за нивното ентузијастичко учество. Денес, започнува возбудливо патување за RAI и Торино, кое ќе нѐ одведе до мај 2022 година. Тоа е голем предизвик за RAI и за нашата земја“, изјави извршниот директор на RAI, Карло Фуортес, за италијанските медиуми.

 

Торино ќе биде третиот италијански град што ќе биде домаќин на Евровизија, по Неапол (1965) и Рим (1991).

Патем, градовите што се натпреваруваа со Торино за домаќин на Евровизија беа Болоња, Милано, Пезаро, Римини.

Групата „Манескин“ победи на Евровизија оваа година и го донесе натпреварот во Италија.

Remote video URL
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Музика

„Анплагд“ настап во живо на Били Ајлиш во Соработка со Telekom Electronic Beats

Read more

Зеленски: Евровизија ќе ја организираме во Мариупол

Read more

Ник Кејв изгуби уште еден син

Read more

„Пинк Флојд“ по 30 години објавија нова песна - за поддршка на Украинците

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Фејл компилација: Брзо и валкано

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: Глупост пуштена на најјако

Читај повеќе
  • play_arrow

Top 10 работи кои децата од 90-тите милуваа да ги прават

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • filter

„Анплагд“ настап во живо на Били Ајлиш во Соработка со Telekom Electronic Beats

Читај повеќе

Зеленски: Евровизија ќе ја организираме во Мариупол

Читај повеќе

Ник Кејв изгуби уште еден син

Читај повеќе
  • play_arrow

Туристичка фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе