Објавено е во кој италијански град ќе се одржи следниот Евросонг

Европската радиодифузна унија (EBU) вчера потврди дека 66-тото издание на Евросонг ќе се одржи во Палата Алпитур во Торино.

На официјалната Instagram страница на Евровизија беше објавено дека натпреварот ќе се одржи од 10 до 14 мај 2022 година.

„Со задоволство го најавуваме Торино како домаќин на следното издание на Евросонг, меѓународен фестивал сакан од голема публика во секоја земја. Изборот на RAI, заедно со EBU, не беше лесен поради солидните предлози од други градови, на кои им благодарам за нивното ентузијастичко учество. Денес, започнува возбудливо патување за RAI и Торино, кое ќе нѐ одведе до мај 2022 година. Тоа е голем предизвик за RAI и за нашата земја“, изјави извршниот директор на RAI, Карло Фуортес, за италијанските медиуми.

 

Торино ќе биде третиот италијански град што ќе биде домаќин на Евровизија, по Неапол (1965) и Рим (1991).

Патем, градовите што се натпреваруваа со Торино за домаќин на Евровизија беа Болоња, Милано, Пезаро, Римини.

Групата „Манескин“ победи на Евровизија оваа година и го донесе натпреварот во Италија.

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Музика

Откриена причината за смртта на Масимо Савиќ

Read more

8 декември 1980 – убиен бил Џон Ленон

Read more

Шакира демантира дека е во нова љубовна врска

Read more

Hladno pivo со настап во МКЦ на 9 октомври

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Фејл компилација со мајмуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: Кога идиоти вежбаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Само британски фејлови

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејлови кои не завршија добро

Читај повеќе
  • play_arrow

Снежна фејл-компилација (II дел)

Читај повеќе
  • play_arrow

Снежна фејл-компилација

Читај повеќе

Откриена причината за смртта на Масимо Савиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Најшокантните фејлови во 2022

Читај повеќе