Од која земја доаѓаат најдобрите возачи, а од која најлошите?

Оваа листа е субјективна бидејќи вештината на возење е тешко да се измери, но сепак има трендови, сообраќајна свест, опасности во сообраќајот... Сето ова се елементи со кои се занимаваа експертите за автомобилско осигурување Compare the Market, кои сакаа да дознаат кои земји имаат најбезбедни и најлоши возачи.

За да ја состават листата на најдобри и најлоши држави според овој критериум, тие разгледаа низа фактори, вклучувајќи ги законските ограничувања на алкохол во крвта, квалитетот на патиштата, статусот на темите за безбедност на патиштата на социјалните мрежи и бројот на загинати на патиштата.

Според листата од 50 земји, најбезбедните возачи во светот се Јапонците.

Границата на алкохол во крвта е доста ниска, 0,03 g/dL, слично како Чиле и Чешка, а најпозитивно расположение на социјалните мрежи е кога станува збор за поимите поврзани со возењето (33,4%).

Јапонија го има и четвртото највисоко ниво на квалитет на патиштата на листата, што значи дека генерално е многу безбедна земја не само за возење, туку и за пешаци.

Како што можете да видите, осум од 10-те најбезбедни земји се во Европа, а Холандија е најдобра од земјите од Стариот континент, а на второ место во светот.

Холандија, исто така, го има второто највисоко ниво на квалитет на патиштата, веднаш по Сингапур, а исто така има едно од најниските нивоа на смртни случаи во сообраќајот во светот, мерено на 100.000 жители.

На другиот крај од спектарот, Тајланд беше прогласен за земја со најлоши возачи во светот, со убедливо најголем број трагични смртни случаи во сообраќајот, 32 на 100.000 луѓе.

Перу е претпоследно, со четврто најлошо ниво на квалитет на патиштата.

Комплетната листа може да ја погледнете овде.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе