Октагон девојките можно е да заминат во историјата

Политичарите во Австралија во изминативе денови ја актуелизираат темата за забрана на т.н. октагон девојки на следниот УФЦ настан што треба да се одржи во Мелбурн.

Во изминативе години бројни спортови, вклучувајќи ја Формула 1, одлучија да се откажат од провокативно облечените девојки кои беа симбол на настаните со самата нивна појава. Истото се случува и со саемите на автомобили, каде девојките веќе не се само „за украс“.

 Кога станува збор конкретно за Мелбурн, минатата година беше одлучено во иднина на трките на Формула 1 во овој град да нема разголени девојки на стазите.

По истиот принцип и со речиси истата реторика, премиерот на Австралија ги повика челниците на УФЦ „да постапат правилно“, односно да ја сменат одлуката за присуството на овие девојки, пред настанот УФЦ 243 што е закажан за во октомври.

„Сега е 2019 година, дали навистина ни требаат разголени девојки кои се шетаат наоколу меѓу рундите во октагонот? Ваквите девојки веќе ги нема во Формула 1, ги нема на професионалните натпревари во пикадо – сигурно е време и УФЦ да донесе иста одлука“, порача Даниел Ендрјуз.

Австралиските политичари кои ја поддржуваат оваа идеја ги образложија своите причини:

„Поминавме долг пат за да се избориме за рамноправност на девојките и жените во спортот. Време е и за овој чекор.“

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Останати спортови

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Read more

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Read more

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Read more

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Read more
 

Спорт

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе