Откриена крими банда: Бугари и Романци на бизарен начин ги мамеле обложувалниците

Интерпол, Европол и шпанската полиција разоткрија криминална организација која ги измамила обложувалниците на необичен начин и тоа по покрената истрага во 2020 година поради серијата сомнителни облози.

Имено, државјани на Бугарија и Романија основале криминална мрежа во Шпанија следејќи различни спортски натпревари во живо со помош на технологија и на тој начин гледајќи го резултатот и што ќе се случи пред обложувалниците да го регистрираат.

Тие тогаш можеле лесно да вршат големи уплати преку интернет и дошле до сериозни пари, а лидерот на организацијата, поранешен бугарски пингпонгар, дури и подмитувал некои фудбалери кои играле за романски клубови.

Европол наведува дека членовите на оваа група најчесто се обложувале на натпревари во азиските и јужноамериканските фудбалски лиги, но и во Бундеслигата, Лигата на нации, Мундијалот во Катар и АТП и ИТФ тениските турнири.

Во полициската акција уапсени се 23 лица, претресени се четири куќи, две се одземени, како и три луксузни возила, два сателита, уред за блокирање сигнал, 47 банкарски сметки, 80 мобилни телефони...

URL

Организацијата била поврзана со други криминални групи низ Европа, а местењето фудбалски натпревари било посебно истражувано во Романија, каде што криминалната мрежа била најактивна.

Водачот на групата на почетокот на септември бил екстрадиран во Шпанија, дел од групата сѐ уште е во бегство, а истрагата не е затворена бидејќи полицијата се обидува да ги идентификува корумпираните спортисти вклучени во целата приказна.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе