Откриени две нови апликации кои крадат лозинки и пари од вашата сметка

Откриени се две нови малициозни апликации кои крадат кориснички акредитиви, пари и криптовалути.

Станува збор за CherryBlos и FakeTrade, кои според сите достапни информации се креација на истите луѓе.

Злонамерниот софтвер го открила безбедносната компанија Trend Micro, а се посочува дека CherryBlos и FakeTrade се скриени во апликациите кои се дистрибуираат преку различни канали, вклучувајќи ги социјалните мрежи, фишинг-страниците и продавницата за апликации на Google Play за Android уреди.

Кога станува збор за CherryBlos, ова не е нов малициозен софтвер и првпат беше забележан во април. Овој малициозен софтвер краде криптовалути со тоа што ја презема контролата врз серверот и го спречува корисникот да ја исклучи тројанизираната апликација.

Откриен е од GPTalk, Happy Miner, Robot999 и SynthNet. Апликацијата SynthNet беше преземена од Play Store околу илјада пати пред да биде пријавена и отстранета.

Злонамерниот софтвер работи со кражба на ингеренциите и криптовалутите со вчитување на лажен кориснички интерфејс на легитимни апликации. Може да користи и OCR (optical character recognition) за извлекување текст од слики и фотографии зачувани на уредот.

FakeTrade е всушност колективно име за 31 апликација, кои исто така беа откриени во Google Play Store.

Апликациите користат теми поврзани со купување или заработка како мамки, поттикнувајќи ги корисниците да гледаат реклами и реклами, да се регистрираат за премиум претплати, но никогаш да не им дозволуваат на корисниците да заработат од виртуелните награди што им се нудат.

Апликациите имаат сличен интерфејс и главно се насочени кон корисници во неколку земји во Азија, Уганда и Мексико. Повеќето апликации беа објавени на Google Play Store помеѓу 2021 и 2022 година.

Апликациите беа отстранети од Play Store по пријавата, но штетата беше направена бидејќи беа преземени од илјадници корисници кои сами ќе треба да ги отстранат од нивните заразени уреди.

Како да се заштитите?

Кога станува збор за малициозни апликации, првата препорака на експертите за безбедност е секогаш да преземате апликации од доверливи и проверени извори. Дури и да се биде на Google Play Store не значи дека апликацијата е целосно безбедна.

Користете програми за управување со лозинка (password manager).

Бидете внимателни со информациите што ги снимате на екранот. Никогаш не треба да бидат лозинки, информации за банкарска сметка и кредитна картичка или какви било други лични податоци.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе