Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Мет Гала е дефинитивно најочекуваниот моден настан во годината кој собира многу светски ѕвезди на скалите на Метрополитен музејот на уметноста.

Секоја година, Мет Гала со Ана Винтур како претседател на организацијата претставува интересна тема која носи раскошна презентација на модната историја.

За 2024 година, темата е „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion“ (Заспани убавици: Повторно будење на модата). Изложбата ќе биде посветена на „заспани“ парчиња, односно заборавени креации и кревки облеки создадени низ последните 400 години.

Институтот објави дека изложбата ќе вклучува предмети како корсет од XVII век и англиската елизабетанска ера, балска тоалета од Чарлс Фредерик Ворт, потоа познати креации на Кристиан Диор (вечерни фустани Junon и Venus) и иконската креација, фустанот Oyster од Александер МекКуин.

За потсетување, темата на Мет Гала 2023 беше посветена на починатиот моден гигант Карл Легерфелд.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Стил

Aitana е модел создаден од вештачка интелигенција - заработува илјадници евра месечно

Read more

Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Read more

На модна аукција наддавајте се за креација на македонски дизајнери

Read more

Жените родени во овие хороскопски знаци се божици на стилот

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе