Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Мет Гала е дефинитивно најочекуваниот моден настан во годината кој собира многу светски ѕвезди на скалите на Метрополитен музејот на уметноста.

Секоја година, Мет Гала со Ана Винтур како претседател на организацијата претставува интересна тема која носи раскошна презентација на модната историја.

За 2024 година, темата е „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion“ (Заспани убавици: Повторно будење на модата). Изложбата ќе биде посветена на „заспани“ парчиња, односно заборавени креации и кревки облеки создадени низ последните 400 години.

Институтот објави дека изложбата ќе вклучува предмети како корсет од XVII век и англиската елизабетанска ера, балска тоалета од Чарлс Фредерик Ворт, потоа познати креации на Кристиан Диор (вечерни фустани Junon и Venus) и иконската креација, фустанот Oyster од Александер МекКуин.

За потсетување, темата на Мет Гала 2023 беше посветена на починатиот моден гигант Карл Легерфелд.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Стил

Скриени пораки од изданието на Кејт на Вимблдон: Која е симболиката на фустанот?

Read more

3 чекори како да ги обновите веѓите откако премногу сте ги истенчиле

Read more

Каде треба да го чувате парфемот во лето?

Read more

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more
 

Магазин

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Читај повеќе

На што треба да внимаваат дијабетичарите за време на летниот одмор?

Читај повеќе