Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Онлајн енциклопедијата не успеа да ја избрише „сакрилегичната“ содржина, рече пакистанскиот регулатор.

Пристапот до Wikipedia е блокиран во Пакистан откако платформата не успеа да ја отстрани содржината која се смета за навредлива, објавија во петокот неколку новински организации, цитирајќи го медиумскиот регулатор во земјата.

Малахат Обаид, портпарол на Пакистанската управа за телекомуникации (ПТА), изјави за Bloomberg дека агенцијата е во контакт со Wikipedia за ова прашање. Обаид беше цитиран како рекол дека пристапот до веб-страницата ќе биде вратен доколку се во согласност со барањата на ПТА.

Во средата, ПТА соопшти дека ги „деградирала“ услугите на Wikipedia во земјата на 48 часа како предупредување. Според регулаторот, бесплатната онлајн енциклопедија го игнорирала барањето за отстранување на неодредени „сакрилегични содржини“.

„Платформата ниту се придржуваше со отстранување на богохулната содржина ниту се појави пред Управата“, се вели во соопштението на ПТА на својата веб-страница. Регулаторот додаде дека неговата мисија е да одржува „безбедно онлајн искуство за сите пакистански граѓани во согласност со локалните закони“.

Богохулењето е нелегално во Пакистан, земја со мнозинско муслиманско население со над 230 милиони жители и може да резултира со смртна казна. Во 2020 година, ПТА испрати известувања до Wikipedia и Google, барајќи отстранување на навредливата содржина. Регулаторот наведе дека претходно добил поплаки за Wikipedia прикажувајќи, меѓу другото, карикатури кои го исмејуваат пророкот Мухамед.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Читај повеќе