Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Кајгана/МИА
/ 18.09.2020 / 14:01

Патничките авиони, како што предвидуваат стручњаци, во блиска иднина ќе може да летаат во формација како што тоа го прават птиците во јато.

Според стручните лица, птиците се неприкосновени мајстори на аеродинамиката. Без обѕир колку суперкомпјутери и научници ги пресметуваат летовите, не можат да ги достигнат природните летачи. Имајќи го тоа предвид, Airbus разработува формациско летање по примерот на птици во јато.

Она што е карактеристично за овој вид лет е V формацијата и аеродинамиката при сѐ тоа.

Првите тестови на формациско летање почнаа во март годинава, а како што се најавува, тие ќе продолжат догодина.

Од Airbus појаснуваат дека вака може да се заштеди до 10 отсто гориво при летот. Оваа технологија на летања во најголема мера може да биде од помош на подолги релации што дозволуваат авионите да патуваат близу еден до друг. 

URL
Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Стил

Вака живеат богатите деца од Тирана: Сакаат скапи автомобили и пари

Read more

Маска за здрава коса од само две состојки

Read more

Ирина Шајк позираше гола за Vogue

Read more

Нова генерација на модни дизајнери и инженери за иднината на модата

Read more

Магазин

  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Читај повеќе