Песков: Не ни е сеедно заради ОИ, но барем ќе се натпреваруваме

Кремљ денеска изрази жалење што Меѓународниот олимписки комитет им забрани на руските спортисти да се натпреваруваат на следните две олимписки натпреварувања под нивното знаме и национална химна, но потенцира дека е важно што, сепак, тие ќе да може да се натпреваруваат.

Американските медиуми пренесоа дека Спортскиот арбитражен суд во Лозана претходно двојно ја намали досегашната четиригодишна казна за забрана за настап под знамето на Русија.

– Секако дека жалиме за оваа одлука и јасно е дека нашиот став по ова прашање е негативен. Но, во исто време, нашите постари спортисти веќе рекоа дека е најважно руските репрезентативци да се натпреваруваат на ОИ, бидејќи тоа ќе им помогне да одржат континуитет на натпреварувањето на меѓународната сцена и да остане во добра форма, рече Дмитриј Песков, портпаролот на Кремљ.

Спортскиот арбитражен суд, исто така, му забрани на рускиот претседател Владимир Путин во следните две години да присуствува на Олимписките и параолимписките игри, како и на светските првенства, се наведува во соопштението на Арбитражниот суд.

Забраната на судот се однесува на „претставниците на руската Влада“, додаваат руските медиуми.

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Останати спортови

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Read more

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Read more
 

Спорт

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе
  • play_arrow

7 фудбалски клубови кои пандемијата најтешко ги погоди

Читај повеќе

Анчелоти: Ришарлисон може да биде меѓу најдобрите напаѓачи во Европа

Читај повеќе

Ова се сите точки по кои Звезда ќе одговара за инцидентот со Ибрахимовиќ

Читај повеќе