PlayStation 5 добива нов контролор

Компанијата Sony почна развој на следната генерација VR систем за PlayStation 5 конзолата, а потпретседателот Хидеаки Нишино откри неколку детали за тоа.

Следниот PlayStation VRE ќе донесе поголема резолуција, пошироко видно поле, подобро следење и давање команди, додека ќе се поврзува со PS5 преку еден кабел.

Покрај тоа во подготовка е и нов VR контролор кој ќе присвои опции од новиот DualSense безжичен контролор. Sony истакна дека фокусот ќе биде на одличната ергономија, но не откри повеќе детали. Новиот VR систем нема за излезе за PS5 годинава.

„Научивме многу кога го лансиравме PS VR на PS4, а тоа знаење го користиме да развиеме VR систем за следната генерација“, напиша Нишино на блогот.

PlayStation VR дебитираше пред повеќе од 4 години, а потребен е специјален адаптер за камера за да може да се користи на PS5 конзолата. Sony призна дека нивната виртуелна реалност има уште пат за да биде тоа што е.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Гејминг

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more

Ubisoft потврди дека работи на римејк на старите игрици Assassin's Creed

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе