По 28 години полицијата го пронајде украденото Ferrari на Герхард Бергер

Ф1
Макфакс/Кајгана
/ 05.03.2024 / 10:13

Британската полиција го пронашла автомобилот Ferrari кој пред 28 години бил украден од поранешниот Формула 1 возач Герхард Бергер, објавија британските медиуми.

Црвеното Ferrari F512М беше украдено во април 1995 година додека тој беше на трката за Големата награда на Сан Марино.

Полицијата соопшти дека автомобилот бил во Јапонија откако бил украден и бил вратен во Обединетото Кралство на крајот на минатата година, објави BBC.

Во истрагата покрај полицијата учествувал и самиот производител Ferrari. Заедно се обидоа да го пронајдат проверувајќи многу салони за автомобили во светот.

Во јануари, Ferrari ја предупреди полицијата за можноста дека се работи за украден автомобил откако го провериле моделот кој го купил клиент во САД.

Автомобилот е пронајден, но интересно, никој не е уапсен.

Пронајдениот автомобил од 350.000 фунти беше еден од двата украдени автомобили од италијанскиот производител. Вториот никогаш не е пронајден.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Ф1

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Read more

На Перес му се заканува раскин на договорот со Ред Бул поради посебна клаузула

Read more

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе