Победа на Еурофарм Работник над Веспрем 26:24

Битола, 2 октомври 2019 (МИА) – Ракометарите на Еурофарм Работник забележаа трета победа во СЕХА лигата, а овој пат со наведнати глави од Битола заминаа ракометарите на европскиот вице-првак, унгарскиот гигант Веспрем.

Битолчани беа подобри во двете полувремиња, во првото го завршија со предност од 14:8, а на крајот од натпреварот славеа со 26:24.

-Среќен сум што победивме еден од великаните на европскиот и светскиот ракомет, тимот на Веспрем. Го дадовме нашиот максимум, оваа победа е мотив за понапорна работа и поголема самодоверба посебно во Лигата на шампиони. Игравме на крилјата на навивачите, кои придонесоа за вечерашниот празник на ракометот, изјави тренерот на Еурофарм Работник, Стевче Алушовски.

По средбата изјава даде и тренерот на гостите Давид Камара кој кусо рече дека незнам што се случи, но знам дека ова е тежок пораз од Ерофарм Работник, тим кому посакувам понатамошни успеси.

Пред 3.500 гледачи во Битола, најефикасни на теренот беа Јотиќ кај домашните и Гајиќ кај гостите кои постигнаа по 8 голови. 

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Ракомет

Вардар 1961 со бод стартуваше во Лигата на шампиони

Read more

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар 1961

Read more

Вујовиќ по исфрлањето на Вардар од Ф4: Срамна одлука на СЕХА

Read more

Вардар 1961 нема да игра на Фајнал фор, има играч позитивен на корона

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе