Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Дизајнерите кои ја создадоа внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот споделија фотографии на кои е прикажан неговиот луксузен ентериер.

Њујоршката компанија Studio Sofield ја откри внатрешноста на Steinway Tower, новоизграден облакодер висок 435 метри, со поглед на Централ парк.

Со оваа објава е најавено завршувањето на раскошната градба во центарот на Менхетн. Облакодерот има 91 кат и 46 апартмани. Објавените фотографии покажуваат раскошен ентериер од мермер, челик и кадифе, но и оригинални уметнички дела на Пикасо и Матис.

Според компанијата, внатрешноста е дизајнирана да потсетува на златното доба на Њујорк, период кон крајот на 19 век кога градските булевари биле препознатливи по прекрасните куќи.

URL

Основачот Вилијам Софилд за CNN изјави дека сака кулата да потсетува на уникатноста на Њујорк.

„Сите сме биле на луксузни места, но јас сакав да создадам зграда што не може да ја најдете на друго место во светот. Сакав да создадам посебно искуство кое може да се доживее единствено во Њујорк“, објасни тој.

URL
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Архитектура

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Читај повеќе