Портер ја заврши кариерата на 31 година: Телото не ми дозволува да играм

Поранешниот НБА шампион со тимот на Голден Стејт Вориорс, Ото Портер, реши да ја заврши кариерата на 31-годишна возраст.

Портер изјави дека неговото тело не му дозволува да игра кошарка на нивото на кое би сакал, па поради тоа заклучил дека е време да ја заврши кариерата, иако е уште многу млад.

„Имав шанса да го живеам мојот животен сон да играм во НБА во текот на претходните 11 години. Врвот беше освојувањето на титулата во НБА. За жал, моето тело не ми дозволува да играм на нивото што го сакам и затоа решив да се пензионирам“, рече Портер.

Во 2013 година, Портер пристигна во НБА преку драфтот каде беше избран како трет пик од Вашингтон Визардс, за кој настапуваше во следните 6 години.

URL

Потоа се пресели во Чикаго Булс, а подоцна играше за Орландо Меџик, Голден Стејт Вориорс и Торонто Репторс, кој е негов последен клуб.

Портер до шампионскиот прстен стигна во 2022 година во дресот на Голден Стејт, кој таа сезона во финалето го совлада Бостон Селтикс.

Најдобрата сезона во кариерата на Портер беше 2018/19 во Чикаго, кога имаше просек од 17,5 поени, 5,5 скока и 2,7 асистенции по натпревар.

Remote video URL
Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе