Посрамениот Дани Алвес не е веќе легенда на Барса

Макфакс/Кајгана
/ 27.02.2024 / 10:33

Дани Алвес повеќе не е легенда на Барселона.

Клубот вака реагираше откако Бразилецот беше осуден на четири и пол години затвор поради силување.

Поранешниот десен бек на Каталонците со 43 титули е играчот со најмногу трофеи во историјата на фудбалот. Двапати го носеше дресот на Барса, од 2008 до 2016 година и од 2021 до 2022 година. Одигра 431 натпревар, постигна 15 гола и ги освои сите можни трофеи во клупскиот фудбал.

Тој се најде на списокот од 102 играчи кои во 125-годишната историја се здобија со статус на легенда на Барселона. Сепак, неговото име сега е отстрането од таа листа.

URL

Алвес на 30 декември 2022 година силувал 23-годишна девојка во ноќен клуб, а пред неколку дена беше осуден на затворска казна.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Фудбал

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Read more

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе