РАКОМЕТЕН ТУРНИР СТРУГА 2020

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Традиционалниот предсезонски ракометен турнир ќе стартува на 12 август со напреварот помеѓу домаќинот Струга и Прилеп.

Од минатогодишниот дуел на Бутел и грчки АЕК; Фото: Турнир Струга

На синоќешната жрепка беа направени двете групи за 48. издание на меѓународниот турнир во Струга кој оваа година поради пандемијата со коронавирусот ќе го сочинуваат само домашни екипи. Тоа значи дека минатогодишниот победник, грчки АЕК, нема да може да го брани пехарот.

Група А:
Вардар
Охрид
Бутел
Еурофарм П. 2

Група Б:
Е. Пелистер
Струга
Металург
Прилеп

Првиот ден, среда, ќе почне со пресметката на Струга и Прилеп по што ќе следува и мала церемонија за отворање на турнирот. Потоа ќе се соочат Бутел и Охрид, а вечерта ќе ја заокружи дербито на Пелистер и Металург, два претендента за пехарот.

Фаворитот Вардар походот кон титулата ќе го почне против Охрид на вториот ден, а групната фаза ќе заврши со четвртиот ден, односно сабота,

Наредниот ден, недела, на програмата се натпреварите за пласман како и финалето помеѓу двете првопласирани екипи и тоа со почеток во 21:15 часот. Сите натпревари ќе се играат на отвореното игралиште „Женска плажа“.

Клик за поголема верзија

Според протоколот на Министерството за здравство натпреварите треба да се играат без публика, но организаторот има во план според посебен протокол да дозволи присуство на мал број на гледачи. Сепак, тоа допрва ќе биде одлучено.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Ракомет

Металург обезбеди пласман во групната фаза од Европската лига

Read more

Поради позитивни кај ПИК Сегед одложен натпреварот со Вардар

Read more

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Read more

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Read more

Спорт

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Читај повеќе

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Читај повеќе

В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

Читај повеќе

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за Мајами, Лејкерс доминираа на паркетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Читај повеќе

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе