Предлог за ручек: Шпагети карбонара

Ако сте љубители на италијанската кујна, мора да го пробате овој рецепт.

Потребни состојки:

500 г шпагети

100 г сланина

100 г сирење пекорино

1 лажица маслиново масло

2 чешниња лук

3 јајца

150 мл павлака за готвење

Буковец(благ)

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Сварете ги шпагетите според упатството за употреба. Исечкајте на сланината на ленти и изрендајте го сирењето. Загрејте масло и пропржете ја сланината. Во истата тава пропржете го лукот. Изматете јајца, павлака, 50 г сирење, додајте малку сол, бибер и буковец.

Исцедете ги шпагетите и измешајте ги со сланина и лук. Потоа додајте ги во смесата од јајца и павлака. Одозгора нарендајте го преостанатото сирење.

реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Рецепти

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more

Најдобриот рецепт за пилешки стек со сусам и сенф

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе