Предупредувачко видео: Зошто не треба да гледате во мобилниот додека возите?

Пишување порака додека возите е еднакво на возење со затворени очи цели 6 секунди за кои возило со брзина од 60 км/ч поминува 100 метри.

Речиси на секој возач му се има случено да го сврти вниманието кон мобилниот телефон додека вози, но тие неколку секунди невнимание може да бидат опасни, па и фатални.

Судејќи по описот наведен во објавата на ова видео, се работи за типичен пример за тоа што се случува кога не ги држите очите на патот, односно гледате во мобилниот. Снимателот го видел возачот на камионетот дека гледа во мобилниот наместо на патот и со голема брзина удира во возилото пред него, предизвикувајќи верижен судар.

Опасноста е иста без разлика дали читате или пишувате порака, проверувате нотификација или обавувате друга активност на вашиот смартфон додека возите.

Ваквите слики е тешко да се гледаат, а уште потешко да се доживеат. Од РСБСП советуваат следен пат кога ќе го слушнете звукот за нова порака, да се сетите на овие 5 причини поради кои ќе одолеете да не одговорите:

 • Можноста за сообраќајна незгода е 23 пати поголема доколку пишувате кога возите.
 • Пишувањето порака ја намалува реакцијата за запирање на возилото за 18%, а ја зголемува можноста за предизвикување сообраќајна незгода за 6 пати.
 • Пишување порака додека возите е еднакво на возење со затворени очи цели 6 секунди за кои возило со брзина од 60 км/ч поминува 100 метри.

 • Одвлеченото внимание е опасност и за возачите и за патниците, но и за пешаците, велосипедистите, моторциклистите.... безбедното тргање на погледот од патот трае само 2 секунди!
 • Ако е итно и неодложно – запрете го возилото. Ова ќе ви одземе една минута, но ќе ви го спаси целиот живот.
 • Иако е тешко да се оддолее на предизвикот да одговорите на телефонски повик додека возите, сепак, пред да го направите тоа, размислете уште еднаш, дали вреди да го ризикувате животот тие неколку секунди и да доведете нечиј живот во опасност или ќе почекате па ќе го направите тоа кога ќе имате вистинска можност.
реклама

Чек дис аут

Белгиска министерка стана хит на интернет поради необична маска

Read more

Како Иранците превезуваат подморница?

Read more

Европејците имаат 6 различни имиња за Германија

Read more

Неверојатна љубов и поврзаност меѓу дивите животни и Швајцарецот Дин Шнајдер

Read more

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најголеми штедачи

Читај повеќе
 • filter

Како е да се биде доктор во време на корона-криза?

Читај повеќе
 • play_arrow

Тајмлапс: Како коронавирусот се прошири низ светот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Читај повеќе
 • play_arrow

СЗО: COVID-19 е јавен непријател број 1

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Свински кременадли со кашкавал

Читај повеќе
 • play_arrow

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Читај повеќе

Ова се навиките на успешните луѓе

Читај повеќе