ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Премиер лигата создаде тим за борба против расизмот

Лондон, 18 октомври 2019 (МИА) – Раководството на Премиер лигата создаде тим од поранешни и актуелни играчи за борба против расизмот.

Последниве денови, оваа тема беше особено важна на Островот заради испадите на група фанови за време на натпреварот меѓу Бугарија и Англија во понеделникот (0:6). Средбата на националниот стадион „Васил Левски“ во Софија беше прекината двапати од главниот судија поради расистички скандирања од трибините насочени кон црномурните играчи на гостите.

Премиер лигата формираше таканаречена советодавна група BAME (Black, Asian, and Minority ethnic) – црни, азиски и етнички малцинства.

Во оваа група, предводена од менаџерот на Донкастер Роверс, Дарен Мур, се вклучени и Вес Морган, Рахим Стерлинг, Тами Ејбрахам, Трент Александер-Арнолд, Сон Хјон-мин, Тееми Пуки, Џордан Пикфорд, Калум Вилсон, Ијан Рајт, Џулијан Лескот и Шола Амеоби. Овие реномирани личности ќе ги советуваат фудбалските власти, а ќе бидат прикажани и во реклами во рамките на кампањата „No Room For Racism“.

Дисциплинскиот одбор на УЕФА ќе го разгледа случајот против Бугарија на 28 октомври. Бидејќи ова не е прво обвинување против Бугарија за расизам и поради големиот меѓународен фидбек, казната од УЕФА се очекува да биде доста тешка. Додатен проблем за Бугарија се и нацистичките испади присутни за време на истиот натпревар.

реклама

Фудбал

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Read more

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Read more

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Спорт

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе