Препознатлив футуризам: Вака Audi го замислува градскиот автомобил на иднината

Audi смета дека моќните забрзувања и големите максимални брзини се застарени, а вештачката интелигенција го презема надзорот над возењето.

На автомобилскиот саем во Шангај, Audi претстави своја визија на иднината во облик на електричниот модел AI: ME, со компактни димензии, простран, футуристички ентериер и можност за самостојно управување од ниво 4 (што значи дека им овозможува на патниците да прават што сакаат со своето време додека се наоѓаат во кабината и патуваат).

Audi АI: ME нуди и широк распон на високотехнолошки функции за комуникација, забава или опуштање.

Концептот Audi АI: ME има должина од 4,3 метри, ширина од 1,9 метри, меѓуосовинско растојание од 2,77 метри и висина од 1,52 метри. Погонската единица е на задната осовина и има можност од 170 КС.

Audi АI: ME е дизајниран како возило со 2 плус-х-седишта, а неговиот распоред се потпира на различни конфигурации на положбата на седиштата. Додека на повеќето патувања ќе се користат само одредени седишта на предната страна, автомобилот нуди простор за до 4 патници на предната и задната клупа.

Како што спомнавме погоре, Audi АI: ME е дизајниран за самостојно возење на ниво 4, што е второ највисоко ниво на стандардизираната меѓународна скала за автоматизацијата. Иако системите со ниво 4 не бараат никаква помош од возачот, нивната функција е ограничена на одредено подрачје - како што се автопатите, каде возачот може во целост да ја пренесе задачата за возење на системот. Возачот мора да се врати на задачата само кога автомобилот ќе го напушти подрачјето дефинирано за целосно автоматизирано возење.

реклама

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Концепти

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Read more

Како би изгледал суперспортскиот автомобил на Rolls-Royce?

Read more

Вака би изгледал Volkswagen Golf Country

Read more

Mercedes подготвува нов електричен кросовер EQB

Read more

Автомобили

  • filter

Kia го освежи моделот Picanto

Читај повеќе
  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе