Препознатлив футуризам: Вака Audi го замислува градскиот автомобил на иднината

Audi смета дека моќните забрзувања и големите максимални брзини се застарени, а вештачката интелигенција го презема надзорот над возењето.

На автомобилскиот саем во Шангај, Audi претстави своја визија на иднината во облик на електричниот модел AI: ME, со компактни димензии, простран, футуристички ентериер и можност за самостојно управување од ниво 4 (што значи дека им овозможува на патниците да прават што сакаат со своето време додека се наоѓаат во кабината и патуваат).

Audi АI: ME нуди и широк распон на високотехнолошки функции за комуникација, забава или опуштање.

Концептот Audi АI: ME има должина од 4,3 метри, ширина од 1,9 метри, меѓуосовинско растојание од 2,77 метри и висина од 1,52 метри. Погонската единица е на задната осовина и има можност од 170 КС.

Audi АI: ME е дизајниран како возило со 2 плус-х-седишта, а неговиот распоред се потпира на различни конфигурации на положбата на седиштата. Додека на повеќето патувања ќе се користат само одредени седишта на предната страна, автомобилот нуди простор за до 4 патници на предната и задната клупа.

Како што спомнавме погоре, Audi АI: ME е дизајниран за самостојно возење на ниво 4, што е второ највисоко ниво на стандардизираната меѓународна скала за автоматизацијата. Иако системите со ниво 4 не бараат никаква помош од возачот, нивната функција е ограничена на одредено подрачје - како што се автопатите, каде возачот може во целост да ја пренесе задачата за возење на системот. Возачот мора да се врати на задачата само кога автомобилот ќе го напушти подрачјето дефинирано за целосно автоматизирано возење.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Концепти

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Opel објави тизер за новиот дизајн на Mokka

Read more

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе