Претставен прототип на првото воздушно електрично такси

Германскиот стартап Volocoptor го претстави својот најнов изум, летало на струја кои треба да биде такси-решение за градскиот метеж.

Се работи за летало кои работи на 9 батерии и може да помине 35 километри, а развива брзина до 110 километри на час. Сепак, треба уште работа, но 4-тата генерација на леталото наречено VoloCity изгледа надежно.

„Се наоѓаме на нешто повеќе од две години до добивање на последниот сертификат, па очекуваме некако кон крајот на 2022 да го направиме и првиот комерцијален лет, а се надеваме тоа ќе биде во Париз“, вели Флоријан Ројтер, извршен директор на Volocoptor.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Вести

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Read more

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Read more

Американската војска сака да гради фабрики на Месечината

Read more

Ново оружје против КОВИД: Прочистувач на воздух што убива 99% од вирусите

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy A12

Читај повеќе
  • play_arrow

Ново од Perseverance: Прв поглед на Марс од 360 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Конечно: Вака изгледа смартфонот на преклоп Huawei Mate X2

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Читај повеќе

Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Читај повеќе

Ако користите некоја од овие 20 лозинки, веднаш сменете ја

Читај повеќе

Колку е опасно да го оставате телефонот на полнач преку ноќ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Samsung Galaxy A32 5G

Читај повеќе