Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Пристојно редизајнираното издание на моделот на Mazda, кое во суштина е Toyota Yaris со различни значки, е придвижувано од хибриден погон кој комбинирано произведува 116 коњски сили.

Намалување на трошоците, зголемување на профитот, заеднички интерес... Како и да е, Mazda реши да ги поедностави работите, па неодамна претставениот модел од четвртата генерација од сегментот B (Б), кој се крие зад бројот 2, всушност е актуелниот модел на Toyota Yaris со различни ознаки и минимални промени на каросеријата.

Редизајнираниот модел, кој ќе им биде достапен на европските клиенти од следната година, со себе носи поинаков преден браник и решетка на ладилникот, друга боја на каросеријата (Glass сина) и пет ревидирани пакети на опрема кои се кријат зад имињата Prime, Centre, Exclusive, Homura и Homura Plus.

Клиентите кои веќе го имаат основниот пакет опрема може да сметаат на отклучување без клуч, USB-C конектор и мултимедијален систем кој е компатибилен со апликациите Android Auto и Apple CarPlay. Пакетите на побогатата опрема вклучуваат алуминиумски бандажи од 16 и 17 инчи, аудио систем со повеќе звучници, предни и задни паркинг сензори, LED светла, двозонска клима, поголем мултимедијален дисплеј, панорамски покрив...

Нема промени под кратката предна обвивка, а редизајнираната Mazda 2 е придвижувана од 1,5-литарскиот атмосферски 3-цилиндричен бензински мотор на Toyota, потпомогнат од електричен мотор во куќиштето на автоматскиот менувач. Максималната комбинирана моќност е 116 КС, што е доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч за 9,7 секунди и 175 км/ч. Според нормите WLTP, просечната потрошувачка на гориво е 3,8 литри на 100 километри.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе