„Протекоа“ првите информации - iPhone 15 нема да има засек

Додека повеќето клиенти чекаат да го зграпчат iPhone 14, пристигнуваат првите гласини за следниот уред.

Една од најголемите визуелни разлики помеѓу iPhone уредите што Apple ги претстави неодамна, е Dynamic Island. Додека iPhone 14 го задржа засекот (notch) што првпат го видовме во 2017 година, моделите на iPhone 14 Pro усвоија интерактивен исечок во форма на пилула.

Иако само мал број корисници успеаја да ги добијат новите уреди, од кои дел од корисниците на моделот Pro известуваат за сериозен проблем со камерата, првите гласини почнаа да пристигнуваат следните модели на телефони на Apple.

Упатениот аналитичар Рос Јанг објави на Twitter дека очекува Dynamic Island да пристигне на сите уреди со iPhone 15 следната година, но две други функции ќе останат ексклузивни за iPhone 15 Pro.

URL

Како што додава Јанг, поради проблеми со синџирот на снабдување, екраните на моделите на iPhone 15 кои не се Pro, сè уште нема да поддржуваат технологија LTPO и Pro Motion, бидејќи добавувачите можат да обезбедат доволно од овие панели само за моделите Pro и Pro Max. Тоа значи дека освежувањето на екранот од 120 Hz и секогаш на дисплејот ќе отсуствува кај поевтините модели и следната година.

Иако до новите уреди има цела година, зборовите на Јанг треба да се сфатат сериозно. Јанг е аналитичар за Display Supply Chain Consultants, а неговото известување најчесто се базира на извори и информации од синџирот на снабдување на Apple. Со текот на годините е докажано дека е исклучително упатен, известувајќи исклучиво и детално за работи како технологијата за екрани на MacBook Pro, iPhone 14 Pro и многу повеќе.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Мобилни

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Read more

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Read more

Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Read more

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе