„Протекоа“ првите информации - iPhone 15 нема да има засек

Додека повеќето клиенти чекаат да го зграпчат iPhone 14, пристигнуваат првите гласини за следниот уред.

Една од најголемите визуелни разлики помеѓу iPhone уредите што Apple ги претстави неодамна, е Dynamic Island. Додека iPhone 14 го задржа засекот (notch) што првпат го видовме во 2017 година, моделите на iPhone 14 Pro усвоија интерактивен исечок во форма на пилула.

Иако само мал број корисници успеаја да ги добијат новите уреди, од кои дел од корисниците на моделот Pro известуваат за сериозен проблем со камерата, првите гласини почнаа да пристигнуваат следните модели на телефони на Apple.

Упатениот аналитичар Рос Јанг објави на Twitter дека очекува Dynamic Island да пристигне на сите уреди со iPhone 15 следната година, но две други функции ќе останат ексклузивни за iPhone 15 Pro.

URL

Како што додава Јанг, поради проблеми со синџирот на снабдување, екраните на моделите на iPhone 15 кои не се Pro, сè уште нема да поддржуваат технологија LTPO и Pro Motion, бидејќи добавувачите можат да обезбедат доволно од овие панели само за моделите Pro и Pro Max. Тоа значи дека освежувањето на екранот од 120 Hz и секогаш на дисплејот ќе отсуствува кај поевтините модели и следната година.

Иако до новите уреди има цела година, зборовите на Јанг треба да се сфатат сериозно. Јанг е аналитичар за Display Supply Chain Consultants, а неговото известување најчесто се базира на извори и информации од синџирот на снабдување на Apple. Со текот на годините е докажано дека е исклучително упатен, известувајќи исклучиво и детално за работи како технологијата за екрани на MacBook Pro, iPhone 14 Pro и многу повеќе.

Тагови
реклама

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Read more

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Мобилни

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Read more

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Read more

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе