Протекоа видеа од новата GTA 6

На YouTube и на други социјални мрежи се споделуваат над 90 различни видеа од гејмплејот на новата „GTA 6“ игрица.

Компанијата Take-Two потврди за The Verge дека протечените видео клипови од игрицата „GTA 6“ објавени на 18 септември се автентични и побара сите да бидат избришани од секаде.

Воедно, против сите оние кои неовластено ги поставиле видеата на своите канали, преку кои се споделени ширум интернетот, ќе добијат тужба или на некој друг начин ќе сносат одредени последици, рекоа од компанијата.

Протече над 3 гигабајти видео материјал, околу 90 клипови, кои се раширија низ YouTube и други социјални мрежи, а одговорните за ова протекување најавија дека наскоро ќе објават и „GTA 5“ и „GTA 6“ source кодови, test build-ови и многу додатен материјал. Ова протекување се поврзува со хакирањето на компанијата Uber од пред некоја недела, но за сега не е потврдена поврзаноста.

Протекувањето уште сега, изгледа, содржи дел од изворниот код на игрицата, што би можело да биде голем проблем за Rockstar. Протекувањето на изворниот код претставува безбедносен ризик па во компанијата го сфаќаат многу сериозно. Тоа е една од причините зошто „Half-Life 2“ беше одложен уште во раните 2000-ти, а неодамнешното хакирање на CD Projekt Red создаде огромно доцнење на закрпите и експанзијата за „Cyberpunk 2077“ по лансирањето. Можно е ова протекување да предизвика доцнење и на „Grand Theft Auto VI“.

Што се гледа на „GTA 6“ видео снимките?

Видео клиповите кои се достапни на интернет го прикажуваат точно она што и се очекуваше. Се гледаат двата главни лика во игрицата, се гледаат делови од Vice City, една снимка покажува подобрено механичко пукање, а друга подобрен систем на грабежи.

Голем дел од снимките имаат мени за отстранување на грешки во игрицата (јасно прикажани), а иако графиката изгледа подобрена во однос на „GTA V“, вреди да се напомене дека ова е пре-алфа верзија, така што сѐ уште не е испеглана до крај и дека тој дел допрва претстои. Многу аспекти на игрицата би можеле да се променат од овој момент па сѐ до лансирањето.

YouTube, Twitter, Reddit и Discord се преплавени со клипови од „GTA 6“ кои ги потврдуваат информациите објавени претходно дека игрицата прв пат во историјата ќе има и женски лик со кој ќе може да се игра и кој ќе биде рамноправен со машките протагонисти.

Видеото со Vice City Metro и други потврдуваат и дека претходно објавените гласини дека „GTA 6“ ќе се одвива во виртуелна реплика на градот Мајами, тоест во град кој многу потсетува на Мајами. Видео материјалот открива и дека игрицата е тестирана на PlayStation конзоли, но и на PC конфигурации со RTX 3060 Ti и RTX 3080 графики, тоест на „машини не постари од две години“.

Моментално Take-Two и Rockstar се занимаваат со отстранување на видеата и гонење на оние кои ги споделија истите, па кај многумина такви сега се појавува пораката „This video is no longer available due to a copyright claim by Take 2 Interactive“. Таа задача ќе биде доста тешка, но се очекува сите видеа сепак да бидат тргнати.

Игрицата „GTA 6“, ако им се верува на гласините од претходно, далеку е од излегување барем две години и би требало да се појави или на крајот од 2024 или во текот на 2025 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Гејминг

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more

Протекоа видеа од новата GTA 6

Read more

Call of Duty: Warzone 2.0 доаѓа во ноември

Read more

Авантура од мачкина перспектива носи новата игрица Stray

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе