Proteus е првиот целосно автономен робот за складирање на Amazon

Amazon ги претстави своите нови машини, а една од нив е првиот целосно автономен робот наменет за магацини.

Станува збор за роботот наречен Proteus, кој е дизајниран така што може самостојно да се движи низ објектите на Amazon и да носи пакети. Компанијата соопшти дека роботот користи „напредна технологија за безбедност, перцепција и навигација“ и е развиен да извршува задачи без да ги вознемирува вработените.

На видеото објавено на YouTube се гледа како Proteus се движи под колички и ги транспортира до одредени локации. Роботот испушта зелен зрак пред себе додека се движи, кој функционира како сензор и запира доколку човек е пред зракот.

Remote video URL

Целта на Amazon е да го автоматизира бизнисот со колички кои содржат пакети за да се намали потребата луѓето да ги преместуваат рачно низ магацините. Компанијата нагласи дека роботите се дизајнирани да создадат побезбедна работна средина за луѓето.

Уште еден нов робот е дизајниран со намера да го намали ризикот од човечка повреда. Тоа е роботската рака Cardinal која ги зема пакетите, ги „чита“ етикетите и потоа ги става во соодветната количка за следната фаза од процесот на испорака. Вештачката интелигенција и компјутерската „визија“ овозможуваат правилно сортирање на пакетите. Amazon моментално тестира прототип кој може да крева кутии тешки до 23 килограми, а овој робот ќе стапи во служба до следната година.

Amazon исто така развива технологија за вештачка интелигенција која може автоматски да скенира пакети. Во моментов, вработените треба да скенираат бар-кодови на пакетите користејќи рачни скенери, а новата технологија би ја елиминирала потребата за тоа. Благодарение на оваа технологија, луѓето нема да мора да се одмораат од сортирањето пакети. Системот брзо ќе го препознае пакетот користејќи ја својата камера. Оваа камера ќе има „компјутерска визија“ и технологија за машинско учење.

Amazon и претходните години користеше роботи, нагласувајќи дека тие ја подобруваат безбедноста во магацините и дека нивната цел не е да ги заменат луѓето.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Read more

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе