Проверете дали вашиот телефон е изложен на хакерски напади

Сè попопуларните чипови произведени во Кина содржат критична безбедносна ранливост.

Кинескиот производител на полупроводници Unisoc неодамна стана многу популарен, бидејќи голем број производители почнаа да ги користат чиповите на компанијата во нивните буџетски уреди. Сега Check Point Research открива дека телефонските чипови Unisoc имаат критична безбедносна ранливост.

Според наводите, проблемот постои во фирмверот на модемот и влијае на 4G и 5G Unisoc чиповите. Проблемот, означен CVE-2022-20210, може да се користи за неутрализирање или блокирање на способностите за мобилна комуникација на уредот.

„Напаѓачот може да користи радиостаница за да испрати инфицирани пакети кои можат да го ресетираат модемот, спречувајќи го корисникот да воспостави комуникација. Ако нема patch, напаѓачот може да ја блокира мобилната комуникација“, вели безбедносниот истражувач Check Point Software.

Ранливоста беше откриена на телефонот Motorola Moto G20, кој користи чип Unisoc T700 и безбедносна закрпа за Android од јануари 2022 година. Сепак, ранливоста постои и на други уреди кои користат Unisoc чип.

Check Point Research го информираше Unisoc во мај за постоењето на споменатиот проблем. Unisoc го потврди постоењето на ранливоста, по неговиот извештај, и беше објавен patch.

На корисниците кои имаат телефони со Unisoc чипот им се препорачува да го применат соодветниот patch што Google ќе го објави во наредниот период.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Мобилни

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Read more

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Read more

Xiaomi ги претстави 12Т и 12Т Pro

Read more

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе