Прв пораз на Австрија, Германија и Шпанија сигурни

Ракометарите на кодомаќинот Австрија го забележаа првиот пораз откако беа надиграни од Хрватска, додека Германија и Шпанија немаа проблеми со Чешка и Белорусија во првото коло од втората фаза.

Група I

Кодомаќинот Австрија, која со максимален ефект ја мина групата во која беше и Мкаедонија, го забележа првиот пораз пред своите гледачи откако беше немоќна пред Хрватите. Златко Зорват постигна 6 голови, додека Лука Циндриќ и Домагој Дувњак по 5, а кај Австријците 6 беа дело на Роберт Вебер. Домашниот голман Томас Ајхбергер запиша 10 одбрани, повеќе од двата хрватски голмани заедно, но и тоа не беше доволно за Австријците да го избегнат првиот пораз.

Германија ја преслуша Белорусија победувајќи со 8 разлика и вкупно 31 гол. Интересно, кај Германците во листата на стрелци се запишаа сите 14 ракометари, само двата голмана останаа без постигнат гол од кои Андреас Волф забележа 12 одбрани.

Синоќа, денот започна со победата на Шпанија над Чешка од 6 разлика. Иако најефикасен беше Чехот Ондреј Здрахала со 8 голови, Шпанците малку фалеше да бидат како Германците, сите да постигнат гол со тоа што кај нив ефикасен беше и голманот Гонсало Перес, а просекот го расипа играчот Аитор Арино кој од единствениот удар промаши.

Шпанија - Чешка 31:25
Хрватска - Австрија 27:23
Белорусија - Германија 23:31

Табела:
1. Шпанија 4 64:51
2. Хрватска 4 58:46

3. Германија 2 57:56
4. Австрија 2 55:56
5. Чешка 0 54:63
6. Белорусија 0 46:68

Денеска се играат натпреварите од втората втора, а се среќаваат:

16.00: Словенија - Исланд
18.15: Норвешка - Унгарија
20.30: Португалија - Шведска

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Ракомет

Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Read more

Вардар изгуби на гостувањето кај Мешков Брест

Read more

Талески: Да ја отвориме новата сезона со позитивен резултат

Read more

Кастратовиќ по денешната жрепка: Го посакувавме Кринс, фаворити сме

Read more

Спорт

  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Читај повеќе

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе