Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Ниту една друга вселенска мисија во историјата не лансирала на толку различни дестинации во независни орбити околу нашето Сонце.

Временските капсули за кои се смета дека се таму од раѓањето на нашиот Сончев Систем пред повеќе од 4 милијарди години, Јупитеровите Тројанци - како што се нарекуваат овие астероиди - се остатоци од исконскиот материјал што ги формирал планетите.

Тројанците орбитираат околу Сонцето во две групи - групирани околу две Лагранж точки на стабилност кои се подеднакво оддалечени од Сонцето и Јупитер. Тројанците се во гравитациониот баланс на Сонцето и неговата најголема планета. Овие примитивни тела имаат витални знаци за дешифрирање на историјата на Сончевиот Систем.

Lucy ќе биде првата вселенска мисија која ќе ги проучува Тројанците. Мисијата е именувана по фосилизираниот човечки предок (по име Луси) чиј скелет обезбеди уникатен увид во еволуцијата на човештвото.

Слично на тоа, мисијата Lucy ќе донесе нови сознанија за потеклото на планетите и формирањето на Сончевиот Систем.

Лансирањето на Lucy беше на 16 октомври годинава, а со засилување на Земјината тежа, ќе остане таму 12 години, за време на кое ќе замине до осум различни астероиди од главниот астероиден појас и седум Тројанци. За време на ова сложено патување, Lucy ќе ги посети двете јата Тројанци и ќе даде прв поглед одблизу на сите три главни типа на тела во ројот (т.н. C-, P- и D-типови).

Remote video URL

Ниту една друга вселенска мисија во историјата не е лансирана на толку различни дестинации во независни орбити околу нашето Сонце. Lucy за прв пат ќе ни ја покаже разновидноста на исконските тела што ги изградиле планетите.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Наука

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Read more

Што кријат чудните сигнали од Венера?

Read more

Пронајдено антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Read more

Колку брзо би можеле да патуваме низ вселената?

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе