МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Ракометарите останаа без медал на Медитеранските игри во Алжир

Македонската ракометна репрезентација не успеа да се закити со бронзен медал на Медитеранските игри во Оран, Алжир. Попладнево избраниците на селекторот Кирил Лазаров загубија од селекцијата на Србија со 34:29.

Македонците добро го почнаа натпреварот и веќе во 15. минута имаа водство со 9:6. Следуваа минути на Србите кои најпрво го изедначија резултатот (10:10) во 22. минута, а до крајот на полувремето направија и разлика од два гола (15:13).

Како што одминуваа минутите во вториот дел така растеше и предноста на Србите кои во 45. минута имаа плус пет (26:21), а во 50. највисоки плус седум (30:23), доволно за сигурен триумф и 3. место.

Во финалето кое ќе почне во 17:30 часот ќе играат Шпанија и Египет.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Ракомет

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more

Црногорецот Добрковиќ нов ракометар на Вардар 1961

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе