Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Продажбата на брендот во Индија порасна за 160 проценти во 2024 година.

Групацијата Jaguar-Land Rover (JLR) објави дека Range Rover и Range Rover Sport ќе се произведуваат во Индија, што е првпат Range Rover да се произведува надвор од Велика Британија.

Овие модели ќе бидат достапни исклучиво за купувачите на индискиот пазар, што ќе значи пократко време на испорака за растечката клиентела на Range Rover во земјата.

Двата модели досега беа исклучиво произведени во фабриката Solihal во Велика Британија, која компанијата со гордост ја нарекува „глобален дом на Range Rover“.

Сега некои верзии на Range Rover ќе се склопуваат и во фабриката во Pune во Индија.

Фабриката во градот Пуне, која се наоѓа во близина на главниот град Мумбаи, е во сопственост на матичната компанија на JLR, Tata Motors.

Од 2011 година, тој служи како производствен центар за десет други производи на JLR прилагодени за индискиот пазар, почнувајќи од Land Rover Freelander.

Во моментов ги прави Range Rover Evoque и Velar, Jaguar F-Pace и Land Rover Discovery Sport.

Range Rover за индискиот пазар се нуди во две верзии: Autobiography, со 3,0-литарски бензински мотор кој генерира 398 КС (293 kW), и HSE, опремен со 3,0-литарски дизел мотор кој произведува 351 КС (258 kW).

Двата модели доаѓаат во каросериски стилови со долго меѓуоскино растојание, со автобиографија со почеток од 312.981 долари, додека HSE чини 284.090 долари.

Локално произведениот Range Rover Sport е исто така достапен со истите погонски единици, но во Dynamic SE облоги. Двете верзии се продаваат по 168.551 долари, што е значителна заштеда во споредба со поголемиот и полуксузен Range Rover LWB.

Испораките на Range Rover започнаа во петок, 24 мај, додека првиот индиски Range Rover Sport ќе стигне до клиентите на 16 август.

Според Џералдин Ингам, извршен директор на Range Rover, продажбата на брендот во Индија пораснала за 160 отсто во 2024 година, што укажува на ветувачки изгледи за иднината.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе