ЛЕТНИ ТРАНСФЕРИ 2023

Реал најде замена за Бензема - го сака Кејн на Бернабеу

Актуелниот шампион на Европа и светот, Реал Мадрид, веќе почна да бара замена за Карим Бензема и ја најде во Лондон. Во прашање е напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн, за кого кралскиот клуб е подготвен да потроши дури 115 милиони евра, пренесува шпански AS.

Имено, неодамна се појави информација дека Бензема е многу блиску до трансфер во Ал Хилал, покрај Лионел Меси. Дека ова не се празни гласини говори и фактот што Реал веќе е во потрага по нов напаѓач.

„Челниците на Реал сѐ уште ги проценуваат потенцијалните засилувања на позицијата центарфор. Реал има две опции. Првата е да купи познат напаѓач, кој ќе чини најмалку околу 100 милиони евра. Втората опција е Реал да се одлучи за поевтин фудбалер, без разлика дали се работи за млад центарфор или искусен играч, кој би бил решение до крајот на следната сезона. Летото 2024 година, мадридскиот клуб ќе се обиде да ги ангажира Ерлинг Холанд или Килјан Мбапе“, пишува шпанскиот весник.

URL

Според тврдењата, раководството на Реал има долгорочен план доколку сега го донесе Кејн, бидејќи во иднина планира да го донесе и Мбапе за да направи убиствен тандем од нив двајца.

„Водачите на Реал го сакаат Кејн, а се подготвени да понудат 115 милиони евра на Тотенхем за капитенот на лондонскиот клуб. Проблем може да биде желбата на Кејн да остане во Премиер лигата, бидејќи планира да го собори рекордот на Алан Ширер за број на голови во англискиот шампионат. Скаутите на Реал го ценат англискиот напаѓач и ќе направат сѐ за да го доведат во Мадрид во летниот преоден рок. Во тој случај Реал ќе го доведе Мбапе во летото 2024 година, кој ќе игра во тандем со Кејн“, тврди AS.

Да потсетиме, Бензема има договор со Реал до 30 јуни годинава, но на челниците на кралскиот клуб им порача дека размислува кариерата да ја продолжи во Саудиска Арабија и додаде дека конечната одлука ќе ја соопшти наскоро.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Фудбал

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Read more

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Read more

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Read more

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Read more
 

Спорт

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе