Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Новиот електричен Renault Scenic ја освои престижната титула Европски автомобил за 2024 година. Победникот на натпреварувањето беше прогласен на салонот во Женева, а трета година по ред оваа титула ја освојува електричен модел.

Renault Scenic E-Tech, новиот електричен модел на француската марка, е прогласен за автомобил на годината во Европа. Интересно е што оваа награда трета година по ред ја добива електричен автомобил.

Scenic E-Tech доби 329 гласови од жирито, а францускиот модел доби и 22 гласа за најдобар автомобил од останатите финалисти. Ова е седми пат како модел на Renault ја добива оваа престижна награда.

На второто место се најде BMW серијата 5, која доби 308 гласови од жирито, од кои 19 беа од конкуренцијата меѓу финалистите. Подиумот го комплетираше новиот Peugeot 3008, со вкупно 197 гласови и 3 гласа за најдобар автомобил од останатите финалисти.

Други автомобили кои се пласираа во овогодинешното финале беа: Kia EV9 (190 поени), Volvo EX30 (168 поени), BYD Seal (131 поени) и Toyota C-HR (127 поени). Од седумте финалисти, четири автомобили беа целосно електрични, вклучувајќи го и, се разбира, победничкиот модел. Жирито на овогодинешното издание беше составено од 58 членови од 22 земји.

Минатогодишниот победник беше Jeep Avenger.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе