Ретка појава: Жетварска полна Месечина на петок 13-ти

Вљубениците во астрономијата има што да видат на ноќното небо овој петок 13-ти.

Ќе се појави Жетварска полна Месечина, која обично се случува еднаш годишно. Ова ќе биде деветта полна Месечина во 2019 година досега.

Жетварската полна Месечина годинава ќе биде помала од просечната полна Месечина – цели 14% помала – што некои астрономи би ја класифицирале како „микромесечина“.

Астрономот Џо Рао вели дека ќе ја видиме Месечината значително помала на небото бидејќи во кулминативниот период ќе биде многу оддалечена од Земјата.

Ако сте суеверни, оваа Месечина, иако „малечка“, може да биде екстра морничава, со оглед на тоа дека се „паѓа“ на петок 13-ти.

Полна Месечина на петок 13-ти е многу ретка појава. Последната ваква коинциденција се случи пред речиси 20 години, во 2000 година.

Следниот петок 13-ти со Жетварска полна Месечина ќе се случи во 2049 година.

Како го добила името Жетварска полна Месечина?

Жетварската полна Месечина е еден од најимпресивните астрономски спектакли и се случува непосредно пред есенската рамноденица, најавувајќи го почетокот на новото годишно време.

Експертите велат дека името го добила бидејќи периодот меѓу зајдисонцето и изгревањето на Месечината е пократок од вообичаено, па како резултат на тоа жетварите имале повеќе време да работат на отворено, под месечевата светлина, кога немало други начини да се осветлат полињата ноќе.

Тоа значело дека работниот ден бил подолг и земјоделците можеле да соберат поголема жетва во еден ден.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Вести

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Read more

Се тестира технологија за 6G мрежа

Read more

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Read more

Гик

  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе