Ристовски позитивен - на повидок кластер „репрезентација“?

Стефан Ристовски објави дека по враќањето од репрезентативните обврски излегол позитивен на тестирањето на новиот коронавирус. Со оглед на тоа што беше дел од трите натпревари, дали на повидок е голем кластер во македонската репрезентација?

Десниот бек Стефан Ристовски на својот Instagram профил ја извести јавноста дека е позитвен на COVID-19 и заедно со сопругата и синот се во карантин во нивниот дом во Лисабон. 

На сторито тој објави фамилијарна фотка на која напиша: „Ковид позитивна фамилија... Ќе се бориме и ќе се вратиме посилни! Останете здрави и безбедни“.

Многу веројатно е дека Ристовски короната ја закачил додека беше со репрезентацијата. Тој настапи на трите натпревари: баражот со Грузија на гости и двата натпревара од Лигата на нации, дома со Естонија и со Ерменија на неутрален терен на Кипар.

Како што дознава Кајгана, во Фудбалската федерација на Македонија веќе има мал кластер. Веројатно допрва ќе излегуваат уште позитивни фудбалери кои беа дел од настапите меѓу кои и историскиот со Грузија кога за прв пат се пласиравме на Европско првенство.

Карантинот на Ристовски нема да му наштети во однос на настапите во неговиот клуб Спортинг бидејќи тој е ставен во немилост на тренерот. Клубот сакаше летово да го продаде, но Ристовски не прифати трансфер во Русија и за казна беше исфрлен од првиот тим. Многу веројатно е дека зимава ќе се пресели во друг клуб, бидејќи со неиграње цела година нема да биде подготвен за настап на ЕУРО.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more
 

Спорт

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе