Руски хакери се обидуваат да украдат податоци за COVID-19 вакцина

Британскиот Национален центар за сајбер безбедност NCSB тврди дека хакери, поддржани од Русија, се обидуваат да украдат истражувања за вакцина и начини на лекување на COVID-19, од академски и фармацевтски институции ширум светот.

Во координирано соопштение на Велика Британија, САД и Канада, за хакерски напади е обвинета групата APT29, позната и под името „Cozy Bear“, за која се тврди дека скоро сигурно делува како дел од руските известувачки служби, пренесе Reuters.

„Овие напади најостро ги осудуваме и се достојни за презир, тие се против оние кои вршат работа од животна вредност за да се борат против пандемијата од коронавирус“, изјави Пол Чичестер, директор на операции во NCSB.

Велика Британија и САД соопштија дека од хакерите имало напади врз национални и меѓународни организации кои реагирале на пандемијата, но тие напади претходно не биле доведени во врска со Русија.

Истата група хакери „Cozy Bear“ се осомничени за хакерски напади на Демократската партија во текот на претседателските избори во САД, 2016 година.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Софтвер

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Како да го ажурирате Google Chrome?

Read more

Гик

  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе