хакери

play_arrow

Путин се надева дека Бајден ќе стави крај на хистеријата за руско мешање во изборите во САД

За време на своето годишно обраќање кое Путин го одржа денеска, доби прашање од рускиот рокер Сергеј Шнуров, кој сега е политичар, да каже зошто руските хакери повторно не му помогнале на Доналд Трамп да победи на претседателските избори в
Read more

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Хакерска група донира украдени пари во хуманитарни организации, со цел да го направат светот подобро место за живеење, пренесе BBC.
Read more

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура пред два дена претрпеле силен сајбер напад од компјутерски сервери лоцирани во Русија, Кина и Виетнам, соопшти денеска телекомуникациската компанија Magyar Telekom.
Read more
play_arrow

ФБИ го истражува хакирањето на Twitter профилите на славни личности

Twitter профилите на бројни славни личности и компании како Елон Маск, Барак Обама, Бил Гејтс, Џеф Безос, Мајкл Блумберг, Apple и други беа хакирани во досега најголемата крипто-измама на оваа платформа.
Read more

Руски хакери се обидуваат да украдат податоци за COVID-19 вакцина

Британскиот Национален центар за сајбер безбедност NCSB тврди дека хакери, поддржани од Русија, се обидуваат да украдат истражувања за вакцина и начини на лекување на COVID-19, од академски и фармацевтски институции ширум светот.
Read more

Хакери на ЦИА развивале хакерски алатки, но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Поради култура на „прилично олабавени“ безбедносни мерки во единицата за топ хакирање на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), во 2016 година се случи протекување на информации, по што светот дозна дека агенцијата навлегла во темната зо
Read more

ФБИ: Кинески хакери се обидуваат да украдат истражувања за COVID-19 вакцина

Вашингтон, 13 мај 2020 (МИА) – Федералното истражно биро на САД (ФБИ) и Министерството за внатрешна безбедност денеска предупредија дека хакери поддржани од кинеската Влада можеби се обидуваат да украдат анализи на американските истражува
Read more

Меркел: Имам докази за обиди за руско хакирање на мојата канцеларија

Берлин, 13 мај 2020 (МИА) – Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека има „докази“ за „скандалозни“ обиди на руско хакирање насочени кон нејзината канцеларија.
Read more

Уапсени членови на хакерска група, запленета опрема во вредност од 100.000 евра

Полската и швајцарската полиција со помош на Европол ја разоткрија хакерската група Infinity Black која била вклучена во дистрибуција на украдени доверливи податоци на корисници, креирање и дистрибуција на малициозен софтвер и алатки за ха
Read more
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more