Руски спортист призна дека се допингувал по налог на атлетската федерација на Русија

Поранешниот познат руски фрлач на ѓуле Сергеј Литвинов (36) призна дека земал забранети супстанци во 2012 година по налог на Руската атлетска федерација.

„Се допингував од април до мај 2012 година, земав туринабол и оксандролон за да се квалификувам за Олимписките игри во Лондон. Руската атлетска федерација го нареди тоа, но на крајот тоа беше моја одлука и моја вина. Пред да ги земам супстанциите го фрлив ѓулето 79 метри, а допингот ми помогна да ги подобрам резултатите за два метри“, напиша Литвинов на Facebook.

Литвинов, кој сега живее во Германија, рече дека ги предал сите детали на Единицата за интегритет во атлетиката (AIU).

AIU му изрече двегодишна суспензија и ги поништи неговите резултати помеѓу јуни 2012 и февруари 2016 година, бришејќи го најголемото достигнување во неговата кариера - бронзениот медал на Европското првенство во 2014 година, кој го освои со фрлање од 79,35 метри.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Останати спортови

КОЛОРРАН – атлетска трка која станува скопска традиција

Read more

Цегај го урна светскиот рекорд на 5.000 метри

Read more

Шведски атлетичар го направи незамисливото: Дуплантис ги заобиколи законите на физиката

Read more

Анаконда зафат за спактакуларна УФЦ вечер

Read more
 

Спорт

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе

Откриена крими банда: Бугари и Романци на бизарен начин ги мамеле обложувалниците

Читај повеќе